HUNDKURSER
Kurser på Hundakademin!
Våra kurser hålls i Lindome och Askim.
Hundakademin har alltid hundens bästa framför ögonen. Vi vill att alla hundar skall må bra och få vara med! Vi har över 40 års erfarenhet av hundträning och kan hjälpa hundägare med alla typer av “problem” och har tränat många ekipage till landslagnivå.
I vissa fall, med vissa hundar och vissa beteenden, måste man i ett första steg sätta stopp för att i ett nästa steg kunna belöna rätt beteende.
All inlärning sker belöningsbaserat men utan mutor.
Hundakademin har svart bälte i belöningsteknik vilket har tagit oss både till Talang, My Dog och Landslaget i Freestyle och Lydnad!
Oavsett vilken kurs du väljer att gå kommer du att få råd och tips som du kan använda direkt. Kunskap som är lika användbar när du bygger upp ett harmoniskt liv tillsammans med hunden i vardagen, som när du övar roliga tricks. Hur skapas förtroende och tillit mellan dig och hunden? Hur blir du en trygg ledare? Vad ska du tänka på när det gäller valpen? Hur blir lärandet både effektivt och roligt? Vad kan du göra för att stimulera och aktivera hunden?
Träning som baseras på hundens kommunikation ger trygga, glada och harmoniska hundar!